הפוך לעמוד הבית
  • חיפוש מאמרים באתר
  • חיפוש ב Google
  • חיפוש ב Yahoo
פטריית הקנדידה - יש טיפול לנושא PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
נכתב ע"י amir769   
שלישי, 23 מאי 2017 18:37

פטריית הקנדידה

שמה הרשמי יכול אולי להטעות, ורבים שמעו עליה מפה ומשם, אך בפועל ישנה עמימות רבה בנוגע לידע אודותיה: מהי בדיוק פטריית הקנדידה, ובמי היא פוגעת? כיצד נדבקים ממנה, והאם באמת כל כך קשה להירפא ממנה? אנשים רבים מסתובבים עם חצאי תשובות לשאלות הללו, וישנם לא מעטים שאפילו לא שמעו על הבעיה בכלל, זאת בעוד שלא מן הנמנע שהם או הן עצמן סובלות מהבעיה ללא ידיעתן. אז איך עושים סדר בכל הבלגן? הנה כל הדברים החשובים שהייתם צריכים לדעת על פטריית הקנדידה ולא היה לכם את מי לשאול, עד עכשיו.

מי סובל מקנדידה?

ראשית חשוב לשים על השולחן טעות אחת נפוצה ולתקן אותה אחת ולתמיד: פטריית הקנדידה קיימת ככל הנראה אצל רובם ככולם של בני האדם (היא מגיעה אלינו בעיקר דרך מערכת העיכול), אלא שבמקרים מסוימים היא המינונים שלה עשויים לגדול, וכן להביא לזיהומים לא רצויים בגוף האדם. לכן, בנוגע לשאלה הנפוצה "האם רק נשים ונערות נדבקות מקנדידה?" התשובה היא, חד משמעית - לא; גם בקרב גברים ואפילו תינוקות משני המינים יכולה להופיע הפטריה, בפה, במערכת העיכול ואפילו באברי המין (אם כי פטריה בנרתיק היא מצב שכיח למדי, המהווה למעשה את מרבית המקרים של פטריית קנדידה). מצב כזה של זיהום יכול להיגרם מכמה סיבות שונות שלא כולן ידועות למדע, אך ככלל ניתן להגיד שמאכלים מסוימים עתירי שמרים, סוכר ועמילן עשויים להחמיר את המצב, וכן מגע מיני עשוי לגרום לכך גם כן.

מה בדיוק מרגישים?

כאשר מדובר במצב של קנדידה בנרתיק, התחושה על פי רוב תהיה אי נוחות ואפילו גרד בנרתיק, ובמקרים של קנדידה במעיים התחושה הנפוצה שעליה מתלוננים המטופלים היא בטן נפוחה וכאבים באזור. כמו כן, בפטריה בפה לרוב יהיה מדובר באפטה (פצעים בולטים בפה), ואפילו בדלקות ובהופעתן של תופעות לוואי ייחודיות ברקמות הפה השונות (בעיקר בלשון). בהעדר בדיקה נכונה הכוללת כלים מדויקים, האבחנה של קנדידה יכולה להיות חמקמקה ואף להיעלם לחלוטין מעיניו של הרופא המטפל, ומשום כך חשובה מאד הבדיקה במעבדה, המאשרת כי אכן מדובר בפטריית קנדידה ולא בבעיה אחרת. לאחר הבדיקה, ומשנודע כי זוהי אכן הבעיה, יחליט הרופא על הטיפול ההולם למצב הספציפי , בראש ובראשונה בהתאם למקום שבו התעוררה הבעיה, לחומרת תופעות הלוואי ולגילו של המטופל. במקרים של מחלות חמורות נוספות הקיימות בקרב המטופל, תינתן עדיפות לטיפול תרופתי בכמוסות, בעוד שבמרבית המקרים האחרים שימוש בתכשיר מקומי (קרמים, נרות והתקנים) יהיה מספיק.

 


 
מאמרים נוספים :

» פטריית הקנדידה – פטרייה רעה ומזיקה

קנדידה הינה זיהום פטרייתי בפלורת המעי. היא נגרמת בשל חשיפתם של בני אדם לאורח חיים מודרני בכלל ולזיהום סביבתי בפרט, בשל תזונה לקויה, שימוש באנטיביוטיקה, סטרואידים, הורמונים, ועוד. גורמים אלה מפרים את איזון פלורת המעי וגורמים ליצירת מצע וכר ריבוי וגידול של פטריית הקנדידה....
מאמרים - עמוד הבית כללי קטגוריה כללית פטריית הקנדידה - יש טיפול לנושא
Copyright © 2018. מאמרים מבית הגאון. Designed by Shape5.com