הפוך לעמוד הבית
  • חיפוש מאמרים באתר
  • חיפוש ב Google
  • חיפוש ב Yahoo
פיצוי על הטרדה מינית – חובתו ואחריותו של המעביד PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
נכתב ע"י עלי הררי   
חמישי, 09 אוגוסט 2018 13:54

בהגשת תביעה אזרחית לקבלת פיצויים בהטרדות מיניות, יכול התובע לתבוע גם את המעביד בהתקיים תנאים מסוימים, גם אם הוא אינו האדם שהטריד.

עם העלייה הגבוהה במספר ההטרדות המיניות במקומות העבודה, עלתה גם המודעות לאחריותו של המעביד ותפקידו במניעת הטרדות. אמנם מעביד לא יכול למנוע מקרים של הטרדות מיניות במאה אחוזים, אך החוק מטיל עליו רשימת חובות שאמורות לצמצם את היקף התופעה ולתת תחושת ביטחון וכתובת לכל נפגעת.

 

תביעה על הטרדה מינית פנו לעורך דיןהוטרדת מינית בעבודה? תוכלי לתבוע פיצויים ולמנוע המשך פגיעה באחרות 

 

בהטרדה מינית במקום העבודה יש אפשרות להגיש תביעה כנגד המטריד עצמו וכנגד המעביד. במקרה של תביעה אזרחית כנגד המטריד, יש להוכיח שהייתה הטרדה אך אין צורך להוכיח נזק. במקרים בהם לא הוכח נזק, בית המשפט יכול לפסוק פיצויים עד לסכום של 50,000 ₪ ובמקרים בהם התובע מוכיח נזק גבוה יותר גובה הפיצויים יכול לעלות מעבר לסכום זה. לפי עו"ד דורון ויינרייך, בעל משרד ייעודי לייצוג נפגעות ונפגעי עברות מין, לאחרונה הורחבה תקרת הפיצויים במקרה של הטרדות מיניות על ידי בית הדין הארצי, כך שבמידה ומדובר במספר אירועים של הטרדות התובע יכול לתבוע פיצוי בנפרד עבור כל אירוע. ומה לגבי תביעת המעביד?

 

באילו מקרים ניתן לתבוע פיצויים מהמעביד?

 

על פי החוק למניעת הטרדה מינית (תשנ"ח-1998( על המעביד מוטלת החובה לפעול למניעת הטרדות במקום העבודה, באמצעות קביעת תקנות ופרסומו, מינוי אחראי שיהווה איש קשר להגשת התלונות וטיפול יעיל בכל מקרה ומקרה המתרחש במקום העבודה. הפרת אחת מהחובות הנ"ל יכולה להוות בסיס לתביעת פיצויים שתוגש בבית הדין לעבודה.

בתי המשפט בישראל רואים במעביד כגורם אחראי במידה והתרשל במילוי אחת מהחובות המפורטות בחוק, ומטילים עליו פיצויים. גובה הפיצויים משתנה ממקרה למקרה, כאשר בתביעה של רכזת פר"ח כנגד ארגון פר"ח, פסק בית המשפט פיצויים בגובה 15,000 ₪ ובמקרה אחר של אישה עובדת "אורט" גובה הפיצויים שנפסק על ידי בית המשפט עמד על 50,000 ₪. הפער בין גובה הפיצויים נובע מההבדלים בין המקרים השונים וגם משיקולים של גיל ותקופת העבודה.

נקודה אחרונה שחשוב לציין, היא שהזכאות לקבלת פיצויים במקרה של הטרדה מינית, לא תלויה בהוכחת אשמה בהליך פלילי. גם במקרים בהם הנתבע יוצא זכאי בתביעה הפלילית, רשאית התובעת להגיש בקשה לפיצויים כנגד המטריד וכנגד המעביד.


 
מאמרים - עמוד הבית אימון אישי אימון אישי פיצוי על הטרדה מינית – חובתו ואחריותו של המעביד
Copyright © 2019. מאמרים מבית הגאון. Designed by Shape5.com