הפוך לעמוד הבית
  • חיפוש מאמרים באתר
  • חיפוש ב Google
  • חיפוש ב Yahoo

990

צילום רנטגן PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
נכתב ע"י טל   
חמישי, 23 נובמבר 2017 16:01

כאשר משלבים רפואה ביחד עם טכנולוגיה, מקבלים מכשיר יעיל כגון צילום רנטגן, שמסוגל לגלות לנו על עצמות שבורות בגוף, לעשות פיתוחים מדעיים כמו לדוגמה מרחקים בין כוכבים, טמפרטורות ועוד. כיצד עובד הרנטגן, ולמה הוא משמש אותנו בחיי היום יום, וברפואה בפרט?

מהו צילום רנטגן?

צילום הרנטגן הוא צילום שנוצר באמצעות גל הרנטגן. גל זה הוא גל שמסוגל לחדור עצמים רבים, ולהגיע לצד השני מבלי שהקרן תיפגע בצורה משמעותית. כך גילו מדענים בטעות שכאשר הם שמים עצם מסוים בין גל הרנטגן, אל המסך שמקבל את גלי הרנטגן אליו, אך התוצאות על המסך הן מדהימות. האדם שעבר דרך גל הרנטגן, ראה על המסך תמונה שלו, או יותר נכון, תמונה של השלד והמערכות הפנימיות שלו, וכך התחילו לפתח את המדע.

למה משמש אותנו צילום הרנטגן?

הצילום משמש אותנו למספר דברים:

 

  •           בדיקת עצמות – במידה ואדם חש בכאבים בגלל מכה יבשה שקיבל, לרוב מצב זה יהיה בגלל עצם שבורה, או גיד קרוע. את זה אפשר לבדוק ברנטגן, כאשר אנו רואים את העצם שלנו שבורה על המסך, בבירור, או את הגיד קרוע.
  •           בדיקת מערכות פנימיות – במידה ואנו חוששים לשלומם של חלק מהמערכות הפנימיות, אנו יכולים לבצע בדיקת רנטגן באזור, ולברר את מצבם. כך למשל בודקים אנשים שמעשנים, ואת מצב הריאות שלהם.

 

כיצד הרנטגן משמש את המדע?

המדע משתמש ברנטגן שנים רבות, והצליחו לבסס תיאוריות של מדענים מהעבר באמצעות הרנטגן, כמו לדוגמה העובדה שאנו לא נמצאים במרכז מערכת השמש, אלא שהשמש היא נמצאת במרכז. על ידי הרנטגן, מצליחים לבדוק טמפרטורות שונות, ולהסיק מסקנות רבות.

האם הרנטגן מסוכן לבריאות?

אנשים רבים טוענים כי הרנטגן הוא מסוכן לנו לבריאות. מאחר והם לא מבינים הרבה, אנו יכולים להגיד בוודאות כי לחלק מהחלקים בגוף הרנטגן איננו מומלץ, ולכן מכסים אותם, כמו למשל אזור האשכים. שמים מגן העשוי מעופרת, וכך הקרן אפילו לא חודר דרכה, והגוף נשאר שלם. בזכות מגן זה, הסיכונים ירדו להיות אפסיים, וכל אדם שרוצה לבצע צילום רנטגן יכול לעשות זאת.


 
Copyright © 2018. מאמרים מבית הגאון. Designed by Shape5.com