הפוך לעמוד הבית
  • חיפוש מאמרים באתר
  • חיפוש ב Google
  • חיפוש ב Yahoo
קבורה דתית מול קבורה חילונית PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
נכתב ע"י חנוך קרינוביץ   
ראשון, 09 דצמבר 2018 14:45

כאשר אדם מסוים הולך לעולמו אנו צריכים לחלוק לו כבוד אחרון ולספק לו קבורה הולמת. אמנם יש אנשים שמחליטים לתרום את גופם למדע לאחר מותם אך בסופו של דבר כולם נקברים. השאלה היא איך הם ייקברו, בקבורה חילונית או בקבורה דתית ועל ההבדלים ביניהם נדבר במאמר הבא.

מהי קבורה דתית?

קבורה דתית היא הקבורה הנפוצה ביותר בישראל. אין ספק כי רוב הישראלים מעדיפים להיקבר לפי דתם בין אם מדובר על תושבים יהודים, חילונים, מסורתיים דתיים וכמובן גם בני דתות אחרות כמו בני העדה הדרוזית, מוסלמים, נוצרים וכולה. בגלל אופייה הדתי של מדינת ישראל היהדות הפכה להיות עניין של לאום ולא רק דת ולכן אנשים רבים ממשיכים את המסורת שכוללת קריאת תפילות רבות ומנהגי קבורה ייחודיים ליהדות כאשר המוכר ביותר הוא אמרת תפילת הקדיש לעילוי נשמת המת. כמו כן יש צורך בגילוי מצבה, הקבורה הדתית קובעת גם את תאריך האזכרה וכן הלאה.

מהי קבורה חילונית?

קבורה חילונית הפכה להיות נפוצה בעיקר בשני העשורים האחרונים. אנשים רבים בטוחים שקבורה חילונית אינה אפשרית בישראל אך למעשה למרות שיש מונופול די רציני לרבנות ולגופים דתיים רבים בכל מה שקשור לנושא הקבורה, אין מניע לבצע קבורה שלא לפי החוקים הדתיים. כמובן שיש צורך להתחשב ברצון המת ולא בתפישת החיים שלנו וזה הדבר האחרון שנוכל לעשות למענו כאשר אפשר לבחור בקבורה חילונית או כל קבורה אזרחית אחרת. יש כמה בתי קברות בארץ שהגדירו את עצמם כבתי עלמין אזרחיים ויש גופים חילוניים שונים שיכולים לדאוג לקבורה הולמת ומכובדת בטקסים אלו.

מה לגבי המנהגים שאחרי הקבורה?

זה שבחרתם בקבורה חילונית לא אומר שאתם לא יכולים לבצע את המנהגים השונים של היהדות. אין באמת חוק שקובע מה אפשר לעשות ומה לא ואף אחד גם לא יכעס על הבחירה שלכם ובטח לא הבחירה של המנוח לפני שהלך לעולמו. למרות שאתם מבצעים קבורה חילונית אתם יכולים לפרסם תאריך לאזכרה ולגלות מצבה בצורה כלשהו כאשר אפשר ורצוי גם לשבת שבעה, הרי מדובר על מנהג חברתי ולא על מנהג דתי בצורה שבה אנשים רבים מפרשים אותו. למעשה ממש כמו טקס חתונה תוכלו לבחור כל טקס שתרצו ביום שיגיע זמנכם.

מי מממן את הקבורה?

אחת השאלות שאף אחד לא רוצה לשאול ובטח לא להתעסק בנושא הזה כשיקיר לבו הלך לעולמו הוא העניין הכלכלי. כולנו רוצים שיהיה לאהובים שלנו את הכבוד האחרון שמגיע להם אך גם בקבורה חילונית וגם בקבורה דתית השאלה הזו לא אמורה להטריד אתכם. הביטוח הלאומי הוא זה שיממן את חלקת הקבר כאשר את המצבה אתם צריכים לקנות לבד, כמובן אם אתם רוצים להשקיע ברמה שמתאימה לכם אחרי המימון שמוענק מהמדינה.


 
מאמרים - עמוד הבית כללי קטגוריה כללית קבורה דתית מול קבורה חילונית
Copyright © 2019. מאמרים מבית הגאון. Designed by Shape5.com