הפוך לעמוד הבית
  • חיפוש מאמרים באתר
  • חיפוש ב Google
  • חיפוש ב Yahoo
שימוש בחבלים בענף הימאות והדייג PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
נכתב ע"י שיר כספי   
שני, 22 מאי 2017 09:54
שימוש בחבלים בענף הימאות והדייג
החבל קיים משחר ההיסטוריה ושימש את בני האדם גם בתקופות קדמוניות. בעבר ייצרו חבלים באופן ידני באמצעות שזירה ופיתול של סיבים טבעיים דוגמת פשתן וכותנה. עם התפתחות המודרניזציה והייצור התעשייתי, עברו לייצר חבלים מסיבים סינתטיים באמצעות מכונות ענק.
נקודת מפנה נוספת ביחס לחבלים היא עם תקופת הגילויים הימיים והתפתחות סירות מפרש גדולות שהפכו את הצורך בחבלים להכרחי ויצרו דרישה למגוון חבלים עשיר. 

כיום ישנו ייצור חבלים תעשייתי הכולל מגוון רחב של חבלים מסוגים שונים המיועדים לשימושים שונים. החבלים מיוצרים באורכים ועוביים שונים ובאמצעות טכניקות שונות בהתאם לייעוד סוג החבל והשימוש בו.
ענף הדייג אוצר בתוכו תרבות שלמה הקשורה בחבלים. על כל ימאי ללמוד את עבודת החבלים. שכן בעבודות היומיומיות בענף זה נעשה שימוש רב בחבלים. דוגמאות לכך הן: קשירת סירה, שליטה על מערך המפרשים, משיכת רשתות דייג וכן לצורך חילוץ והצלה. 
 
שימוש בקשרים
החוזק של החבל תלוי במידה רבה באופן ליפוף הסיבים מהם הוא מיוצר. אחת הדרכים לחזק את החבל היא באמצעות יצירת קשר אשר תורם להחלשת עומס הקריעה של החבל. הקשר נעשה באמצעות חיבור של החבל לעצם אחר או לעצמו באמצעות כריכות ופיתולים בחבל, ללא שימוש באמצעים נוספים. 
קשר אינו דבר חדש והיה קיים עוד בתקופה הפרהיסטורית. עם השנים שוכלל הקשר וכיום קיימים סוגים רבים של קשרים המותאמים לצרכים שונים. קשרים בחבלים נפוצים בעיקר בענפי הימאות, המחנאות והטיפוס. קשר טוב בענף הימאות הוא קשר חזק ומהיר שניתן להתרה בקלות למרות שספג מים, מלח וקרינת שמש. 
 
סוגי קשרים בענף הימאות:
קשר קצה – קשר זה מופיע בקצה החבל והינו בעל שימושים רבים כמו מניעת פרימת קצה החבל, הכבדה על קצה החבל ועוד. קשר מסוג זה נחלק לשלושה קשרים: קשר בוהן, קשר שמינית וקשר הצלה. 
קשרי חיבור – נקרא גם "קשר רכסים". קשר זה מיועד בעיקר לחיבור שני חבלים. גם קשר זה נחלק לשני סוגים: קשר אורגים וקשר שטוח.
קשרי ענדים – קשרים מסוג זה מיועדים לקשירת החבל לעצם קשיח כמו מוט או מעקה. קיימים ארבעה סוגים של קשרי ענדים: קשר מוט, קשר עוגן, קשר טבעת כפול וקשר בלתי מחיק.
קשרי רתיקה – קשרים אלו נועדו להעביר את המתח לנקודת חיכוך תוך כדי תהליך הקשירה אשר נעשה ללא שימוש בקצה החבל. ניתן להתיר בקלות קשרים מסוג זה. סוגי קשרי רתיקה: קשר ברווז וקשר זקוף.  


 
מאמרים - עמוד הבית כללי קטגוריה כללית שימוש בחבלים בענף הימאות והדייג
Copyright © 2018. מאמרים מבית הגאון. Designed by Shape5.com