הפוך לעמוד הבית
  • חיפוש מאמרים באתר
  • חיפוש ב Google
  • חיפוש ב Yahoo
תביעת לשון הרע והוצאת דיבה בפייסבוק PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
נכתב ע"י עידן שלומן   
שני, 18 פברואר 2019 14:28

חופש הביטוי נהנה ללא כל צל של ספק מפריחה רצינית בעשור האחרון בזכות האינטרנט בכלל והרשתות החברתיות בפרט. פייסבוק, אינסטגרם, לינקדין, טוויטר וכל הרשתות האחרות מאפשרות לכל אחד ואחת מאיתנו להתבטא בצורה חופשית מתי שרק נרצה ובאיזה ערוץ מדיה שנרצה.

 

חופש הביטוי באמצעות רשתות חברתיות הוא דבר מבורך, אך לעתים יש מי שעוברים על חופש הביטוי שמותר בחוק, וחוצים בפרסומים שלהם היישר לעולם לשון הרע - וכאן מתחילה הבעיה. תביעת לשון הרע בעקבות פרסום ברשת האינטרנט הפך לאחת התביעות הנפוצות ביותר בישראל של 2018, עם עבודה רבה למשרדי עורך דין לשון הרע והוצאת דיבה מצפון עד דרום. לכן, כדאי שכל אחד יבין את המגבלות שלו בפרסום או את הזכויות שלו כאשר מפרסמים כנגדו.

 

מהי תביעת לשון הרע?

תביעת לשון הרע מוגשת על ידי עורך דין לשון הרע והוצאת דיבה בשם כל מי שמרגיש כי נפגע בשל פרסום כלשהו באופן כללי ולעניינינו ברשת חברתית כלשהי. כאשר יש פרסום פומבי המתייחס למקצוע, מיגדר, גזע, לאום וכדומה, של אדם מסוים, ואותו הפרסום גורם לנזק מבחינת האדם המופיע באותו הפרסום, הרי שהוא רשאי להגיש תביעת לשון הרע.

 

לדוגמא: פרסום של פוסט בפייסבוק אשר מתייחס ליכולת המקצועית של בעל מקצוע כלשהו וכוללת הערות וביקורות שמציגות אותו כשקרןנוכלחסר ידע מספק וכן הלאה. במקרה כזה הדבר יכול לפגוע במשלח היד של אותו בעל מקצוע ולכן הוא רשאי להגיש תביעת לשון הרע בפייסבוק כנגד כותב הפוסט.

 

דוגמא נוספת: כאשר בעניין ידוען כלשהו נכתב שנטייתו המינית שונה ממה שידועה לכלל הציבור וכי יש הערות על נטייתו הזאת, הרי שיש כאן לשון הרע על רקע מגדרי ולכן ניתן להגיש תביעת לשון הרע גם במקרה הזה.

 

דוגמא אחרונה: אדם מסויים מפרסם פוסט כלשהו בפייסבוק ואילו אדם אחר מגיב לו בדברים המכפישים אותו דוגמת היותו נוכל, אלים, מסוכן לסביבה וכן הלאה. תביעת לשון הרע אפשרית גם כאן.

 

כיצד יודעים אם יש עילה לתביעה ולפיצוי?

לשון הרע נחשבת כאמור כדבר מה שפורסם בפומבי בקרב יותר מאדם אחד שאינו קשור ישירות לשני הצדדים (צד ג') וגם במידה ויש בפרסום כדי לגרום נזק. עיקר התביעות הן סביב סוגיית הנזק שנגרם וכיוון שבמקרים מסוימים הנזק הוא עתידי בלבד, הרי שיש אפשרות לבקש מבית המשפט פיצוי סטטוטורי גם ללא הוכחת נזק.

 

השורה התחתונה היא שמדובר בנושא בוער במערכת המשפט הישראלית ובין אם אתם תובעים או נתבעים, רצוי מאוד להתנהל בחכמה בעזרת עורך דין לשון הרע המתמחה בנושא.


 
מאמרים - עמוד הבית חוקים ומשפטים עורכי דין תביעת לשון הרע והוצאת דיבה בפייסבוק
Copyright © 2019. מאמרים מבית הגאון. Designed by Shape5.com